FTC Team Sigma heralds a win for Arav Kaul, Grade 8 IGCSE

Click Here

DAIS students win at the YEA! Investor Panel 2021

Click Here

DAIS applauds Aneesh Kumar, Math Olympiad Genius 2020-21

Click Here

Team DAIS enters Semi-finals in World Schools Online Chess Tournament 2021

Click Here

DAIS wins the prestigious MSSA trophy 2019-20

Click Here

Anirudh and Yash Fadia, IBDP Y11 lead 8th Project for T.E.A.M

Click Here

Keshav Mohta, IGCSE Pre-8, published novel Amigos in Space

Click Here

Isha Kanodia initiates the StaySafePowai Programme

Click Here

Kiara Bose Roy Receives Little Free Library’s Award for Outstanding Achievement

Click Here

Sumeet Motwani and Sidharth Parekh of G 12 devise Covid-19 testing model

Click Here

Ahana Shah of Class 4 B won a Silver medal in the under 12 girls Sports For All (SFA) Interschool Judo Competition

Freeyah Golia of Class 5B won a gold medal in NSO [National Science Olympiad] & a silver medal in IMO [International Maths Olympiad] level 1

Sumeet Motwani IBD XI scores 2nd Runner Up Team, IIT Bombay Bug Bounty Competition

Click Here

Ahana Shah of Class 4 B won a Silver medal in the under 12 Girls Sports For All (SFA) Interschool Judo Competition

At the Inter-school Judo Championship held by RYP, Farrah Patel of Class 11, won the Gold medal in the under 19 age category

Hridhika Vora, Grade X, wins West Zone Feeder Tournament, Willingdon Club

Click Here

Aarav Mulay of Class 3 B won the District level Tennis Tournament, organised by Pune Municipal District Tennis Association (PMDTA), in the Boys Under 8 category

Sanah Shroff won the IGU west zone tournament in Golf

Team India participated and ranked 78th out of the 190 teams at the FIRST Global Challenge 2019

Anushka Basu, Grade 12 student bags prestigious HARVARD UNDERGRADUATE CBE19 STUDENT SUSTAINABILITY AWARD

Click Here

Hridhika Vora of Class 10 B won the west zone Golf tournament played recently

Ishaan Mody of Class 3 B topped the National level Mega Final Exam conducted by the Institute for Promotion of Mathematics (IPM)

Saisha Gupta stood 5th in the Borneo Malaysia Junior Squash open gold event 4 star tournament

Muskaan Patel of IBDP Y11 won two gold and five silver medals at the Annual YMCA Swimming Meet held in February 2019

Jispa Doshi of Class 10 B won 4 gold medals, 1 bronze medal and the individual championship in the U/17 age category at the YMCA Swim Meet

Aditya Patil of Class 3A won 2nd place in the Classic format and 3rd place in the Blitz format in the U 9 category in the 2nd Dombivli Kalyan All India Open International Fide Rating Chess Tournament

Nevan Jasra of Class 4 A has been selected to represent India in the Dubai Super Cup Football Tournament in April, in Dubai at the Emirates Sevens Stadium

Vihaan Saxena won a Silver medal at the MSSA in the under 8 category in Judo

Aryahi Agarwal of Class 5 B won a Silver medal at the MSSA JUDO Championship

Farrah Patel of Class 10 won a Gold medal at the N T Bangera Invitation Judo Tournament

Suhaani Lohia of Class 3 B stood 3rd in the U-9 Girls at the IIFL International Chess Tournament held in Mumbai

Kareena Shankta wins Gold and Silver - School Games Federation of India Swimming Nationals

Click Here

Siddhaarth Golia of Class 8B won the Gold medal in U-17 Boys category at the SFA Taekwondo Championship 2018

Freeyah Golia of Class 4B won the Gold medal in U-11 Girls category at the SFA Chess Championship 2018

Rhiaan Jhaveri qualified for the Mumbai City District Team (MCD) Sub-Juniors category at the 49th Interdistrict and 80th Table Tennis State Championship winning a GOLD medal

Lekh Parekh made Captain of the Maharashtra Senior Roller Jockey team

Click Here

Riyaan Bakhda wins 6th Rank at the International World Robotics Olympiad

Click Here

Aditya Iyer of Class 8 A won the Runners-up trophy at the MSLTA - YONEX SUNRISE All India Ranking Championship Series Tennis Tournament 2018

In the Maharashtra State & Inter-District Table Tennis Championship, Mainak Nistala and his team won the GOLD medal

Aanya Shahani of IBDP Y11 won the Silver Award at the Queen’s Commonwealth Essay Writing Competition 2018

Shiv Kampani of Class 9C won a Gold in the senior category of the Queen’s Commonwealth Essay Competition

Avantika Kampani of Class 6A won a Silver in the junior category of the Queen’s Commonwealth Essay Competition

Freeyah Golia of Class 4B won a gold medal and a trophy at the Checkmate Chess Competition organized by the Guru Nanak Institute of Management Studies in October 2018

Freeyah Golia of Class 4 B stood 3rd in the U-11 Girls GOA INTERNATIONAL OPEN GRANDMASTER CHESS TOURNAMENT and won a cash prize of Rs.5000

DAIS won the First place in the DSO Final-Girls U 14 Football Tournament against Mary Imaculate Girls

Aditya Patil of Class 3A won 1st place in the U 8 boys I-Land Chess League with a perfect score of 7/7

Freeyah Golia of Class 4B won a Bronze medal at the 8th Mumbai District Taekwondo Championship

Siddhaarth Golia of 8B won 2 silver medals at the 8th Mumbai District Taekwondo Championship

Click Here

Riyaan Bakhda wins Gold at World Robotics Olympiad in Ahmedabad

Click Here

Krishni Jumani of Year 11 came second in the 200m run and third in the 400m run at the Mumbai Suburban District Athletic Association held in August 2018

Mainak Nistala of Class 8C, won 2 Bronze Medals in the MCF - 4 STAR COMBINED MUMBAI DISTRICT TABLE TENNIS TOURNAMENT 2018, in the Sub Junior and Junior categories

Aarushi Majumder, Grade 12, wins the IndianRaga singing competition 2018

Anvay Shah wins Silver & Bronze Medals - Show Jumping Open Category Individual Event at Equestrian Premier League, Bangalore

Krish Mehta of Year 11 IBDP won four silver medals in swimming at the regional JITO games held at NSCI

Freeyah Golia of Class 3B had participated in 3rd RBK International Open Chess Tournament held at RBK International Academy School in December 2017. She stood 3rd in her category of U-11 Girls

Shianne Reporter of Class 11 won a silver medal at the Maharashtra State Inter-school judo tournament

Aadit Tibrewal and Rhiaan Jhaveri of Class 8C won the bronze medal in the team event U16, Inter-school State Table Tennis championship

Rounaiv Rana of Class 1 B won 1st place and prize money of Rs.5000/- in the U-7 category at the Maharashtra Open International FIDE Tournament (Chess)

Click Here

Aarushi Majumder of Grade 11 won in the Advanced Hindustani Classical Competition conducted by IndianRaga, which is a mashup between a 18th century Sant Dynaneshwar Abhang and a Raag

Raahil Mullick of Class 5 B, won the Gold at the Inter-school MSSA Chess Under 12 Championship 2017, with a perfect score of 9 out 9

Isabelle Lobo represented the school at the Maharashtra State Athletic Championship 2017 and won a Gold in the 400 mts. and a Silver in the 800 mts. sprint

Suhaani Lohia of Class 2 B has won a Bronze in the Under-8 Girls, at the Commonwealth Chess Championship 2017

Click Here

Natisha Shah of DAIS was a part of the Mumbai Girls Water polo Team, which bagged a Gold at the Maharashtra State Aquatic Meet held in Pune

Aditya Patil won the first place at the HPCC Classical Chess Championship.

Click Here

Rounaiv Rana of Class 1B won the second place in the U-7 Shri Damodar All India Chess FIDE tournament

Siddhant Dahiya was a member of the Mumbai Basketball team which won the First place in the Maharashtra State Basketball Championships

At the Glenmark Mumbai Aquatic Meet, Khushi Patel won the Gold in 100m and 200m Backstroke; a Silver in the 50m Backstroke and a Bronze in the 50 Freestyle

Sanah Shroff of Class 6 A, won the first prize in the Evolution Golf West Zone IGU Sub Junior and Feeder Tour 2017, held at Kensville Golf and Country Club

DAIS Cricket Team won the Oberoi Cup organized by the Oberoi International School

Krish Waghani of Class 7 B won the Finals and Title at the CS7 Under 14 Tennis Tournament

Raahil Mullick of Class 5 B won the 2nd prize in the Under-10 age group at the Sharjah Open and ranked 3rd in the Under 2000 category at the Dubai Open

Click Here

Kiara Bangera of Class 6 A, participated in the Thailand Age Group Swimming Championship 2017, in Bangkok, which was a very challenging learning experience

Krish Waghani of Class 6 B has been ranked 3rd in Boys under 12 category in the Tennis tournament organized by the Maharashtra State Lawn Tennis Association

Certificate of graduation awarded to Ishayu Das for graduating from YEA, India Class of 2016-17

Click Here

Aman Ladia Grade 9C wins the Homi Bhabha Young Scientist award once again!

Click Here

Yash Jain of Class 1B secured second place at the 27th Bombay District Roller Skating Championship in the Boys 6 - 8 years category

Esha Jain of LKG B secured second place at the 27th Bombay District Roller Skating Championship in the Girls 5 - 7 years category

Jay Shah of Class 9A came 1st in the Global Mental Maths Competition Exam scoring 200/200

Harshiv Puri of Class 4A and Parthiv Sreeraman of Class 4B stood 1st and 2nd scoring 200/200 and 198/200 respectively at the Global Mental Maths Competition Exam

Anuj Shah of Grade 11 writes for the DNA.

Click Here

Grade 12 student Shaurya Garg presents research paper at an International conference

Click Here

At the CFBP - NHAF Annual Inter school art competition, Devaryaa Makhija secured 1st Position,Samika Khanna, the 2nd Position and Jai Sachdeva, Ahana Bothra and Anoushka Shah secured the Consolation prize

At the All India Inter Club Swimming Championship 2017, Kiara Bangera won 4 Golds, in Butterfly, Freestyle and Relays, and 1 Silver medal in the Back stroke

Tanisha Jhaveri won a Gold in Table Tennis, in the under 17 category, at the Sports for All (SFA) tournament

Dev Shah of Class 4 B won a Silver Medal in the Under-11 Chess, at the National Schools Tournament 2017, in Nagpur. Dev will be Indias official entry to the Asian Schools in China and World Schools in Romania

Isabelle Lobo represented Maharashtra and won a Bronze medal in the 4/400 m. relay, at the National School Games 2017, at Pune

Anvay Shah of Grade 9B shines at the JNEC 2016 Show Jumping Competition

Click Here

Siddhanth Lohia of 5 A stood first in the Under-1800 rating category at the Lorca Chess Open in Spain

Manav Mody bags the 2nd runner up position in the tGELF Youth Leader 2016 competition

Click Here

Krish Waghani of 6B won a Bronze medal in the U-14 MSSA Inter school tennis tournament

At the MSSA Judo in the U-12 Girls and Boys, Diya Piramal-Gold; Aryaman Jhunjhunwala-Silver and Kriya Shah-Bronze

At the MSSA JUDO, in the U-12 Boys Aryaman Jhunjhunwala won a Silver medal

At the MSSA Inter-School Judo Anya Kunder, Aryahi Agarwal and Tithi Agarwal won Gold medals

At the MSSA Inter-School Judo Saanvi Agrawal and Ahana Kanoi won Silver medals

At the Judo Inter-school MSSA 2016, in the U-14 Boys Vivaan Turakhia won a Silver

In the U-14 Girls Avana Patel and Aarna Sanghai won Bronze medals

Thia Sheth of Class 4A won a Gold in 100m and a Silver in the 50m in Girls U-10 category

Shiv Mehta of Class 2A won a Bronze in the 50 and 100 mts in the U-8 category

Arav Adikesh of Class 8A won a Bronze in the 600 m in the U-14 category

Isabelle Lobo represented the school at the Maharashtra State Athletic Championship 2017 and won a Gold in the 400 mts. and a Silver in the 800 mts. sprint

Suhaani Lohia of Class 2 B has won a Bronze in the Under-8 Girls, at the Commonwealth Chess Championship 2017

Click Here

Natisha Shah of DAIS was a part of the Mumbai Girls Water polo Team, which bagged a Gold at the Maharashtra State Aquatic Meet held in Pune

Aditya Patil won the first place at the HPCC Classical Chess Championship

Click Here

Rounaiv Rana of Class 1B won the second place in the U-7 Shri Damodar All India Chess FIDE tournament

Siddhant Dahiya was a member of the Mumbai Basketball team which won the First place in the Maharashtra State Basketball Championships

At the Glenmark Mumbai Aquatic Meet, Khushi Patel won the Gold in 100m and 200m Backstroke; a Silver in the 50m Backstroke and a Bronze in the 50 Freestyle

Sanah Shroff of Class 6 A, won the first prize in the Evolution Golf West Zone IGU Sub Junior and Feeder Tour 2017, held at Kensville Golf and Country Club

DAIS Cricket Team won the Oberoi Cup organized by the Oberoi International School

Krish Waghani of Class 7 B won the Finals and Title at the CS7 Under 14 Tennis Tournament

Raahil Mullick of Class 5 B won the 2nd prize in the Under-10 age group at the Sharjah Open and ranked 3rd in the Under 2000 category at the Dubai Open

Click Here

Kiara Bangera of Class 6 A, participated in the Thailand Age Group Swimming Championship 2017, in Bangkok, which was a very challenging learning experience.

Krish Waghani of Class 6 B has been ranked 3rd in Boys under 12 category in the Tennis tournament organized by the Maharashtra State Lawn Tennis Association

Certificate of graduation awarded to Ishayu Das for graduating from YEA, India Class of 2016-17

Click Here

Aman Ladia Grade 9C wins the Homi Bhabha Young Scientist award once again!

Click Here

Yash Jain of Class 1B secured second place at the 27th Bombay District Roller Skating Championship in the Boys 6 - 8 years category

Esha Jain of LKG B secured second place at the 27th Bombay District Roller Skating Championship in the Girls 5 - 7 years category

Write us

Find us at the office

Blotner- Kwas street no. 55, 39246 Canberra, Australia

Give us a ring

Dymon Rothfuss
+78 715 483 676
Mon - Fri, 10:00-22:00

Write us